Spread the love

Contributed by Babatunde Rhoda Abimbola.

There are various campuses in the world and of course with students. There are also places where students go to refill their energy (I.e to eat).

Let’s discuss the various eateries on some campuses in Nigeria.

  1. University of Lagos (unilag)

* Korede Spag: They sell Spaghetti, Yam With fish or meat.

The ‘spaghetti pack’  is sold at #700. Yam ranges from the amount you want to buy starting from #100 upward.

*Salado: They sell the best salads in unilag with rice and the likes. Price ranges from #100 upward

*Shop 10: They sell varieties of food and swallows such as amala, semo, fufu and others starting from #100

*Jekaplay: They sell rice, beans, spaghetti and swallow starting from #100 upward.

*Blessed: They sell rice and others but no swallow. Price starts from #100 . Cheap right?

*Mavis: They sell the same as ‘blessed’ but including swallow.

 

  1. Federal University of Technology Minna (FUTMinna)

*Unique Kitchen: They sell all kinds of food. Price per plate is #300 upward

*Asadel: They sell all kinds of food. Price per plate is  #400 upward

*Munchbox: They sell all kinds of food. Price per plate is  #350

*Mummy’s Kitchen: They also sell all kinds of food. Price per plate is #300

 

3 Olabisi Onabanjo University (OOU)

*Pepsi: They sell all kinds of food such as rice, beans,  amala, porridge etc. Price ranges from #100 and above

*7up: Same as Pepsi

*Cocacola: Same as Pepsi

*Treehouse: Same as Pepsi

 

4 Edo University Iyamho

*Mat-ice: Rice and chicken is sold at #1350 per plate

Ice cream is sold at #400 per scoop. Cakes are sold at #3000 and #5000 per size.

*Channel 4: Rice and chicken is sold at #1100, Ice cream sold at #350 and meat pie at #200.

 

5 University of Ilorin (Unilorin)

*Item 7: They sell rice, chicken with plantain at #650 per plate. Peppered chicken is sold at #500

*Kaybees: They sell beans and bread at #150 per plate. Rice starts from #150 per plate.

*Aunty’s Kitchen:  They sell rice at #200 per plate. Beans and bread at #200 per plate. Peppered Chicken at #200.

*Law Restaurant: They sell Rice #200 per plate. Beans and bread at #200. Swallows starts from #100 with varieties of soup.

*Bukatee: They sell swallows starting from #100 per wrap. Meat pie at #35, ice cream at #400, porridge at #100 per spoon. Rice at #500 per plate.

 

All these restaurants sell varieties of food at different affordable prices. Students and lecturers do patronize them based on what they can afford and what they are craving.

 

 

About The Author

Related Posts

6 Responses

  1. David

    Good write up. Thanks. Can you explore and write on eateries in different campuses outside Nigeria?

    Reply
    • The New Kokoro

      We will look into that. Thanks. You can also send to us as guest writer.

      Reply
    • The New Kokoro

      Thanks. You can mention other eateries. Even T&K was not and ASUU restaurant near the bank area. Many more. Include them in the comments please. A select few have to be taken per school.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.